Jól ismerjük, sokan használjuk is a felni- és fémtisztító szereket. Most eláruljuk mitől működnek olyan jól.
Miért használjunk felnitisztítót?
Ebbe a kategóriába olyan vegyszerek tartoznak, melyek a kerekeken leggyakrabban előforduló szennyeződések eltávolításra lettek kifejlesztve. Ilyenek a fékpor, sár, kátrány és az út többi szennyeződése. A szennyeződések mellett a fékek magas hőmérséklete is nehezíti a kerekek tisztítását; egy általános autósampon nem elég erős a szennyeződések eltávolítására. Egyéb módon (például agyaggyurmával) is tisztíthatnánk őket, viszont ez sokkal nagyobb eséllyel tehet kárt a felületekben.
A felnitisztítók típusai
Nagyon sok terméket találunk ebben a kategóriában, ezek mégsem egyformák. Nézzük meg, legtöbbször milyen felnitisztítókkal találkozhatunk.
Savas felnitisztítók
Eleinte a pH-skála bal oldalára estek a felnitisztítók. Még ma is találunk savas (jellemzően 5,5-6 körüli) pH-értékkel rendelkező szereket. Nagy előnyük, hogy hatékonyan oldják és távolítják el a nehezebb szennyeződéseket is. Sajnos a könnyűfém és krómozott felnikben már ezek az enyhén savas vegyszerek is kárt tehetnek, használatuk rendszeres tisztításhoz mérsékelten ajánlott csak. Sok, kíméletesebb alternatívát találunk a piacon.
pH-semleges felnitisztítók
Modernebb, fejletteb formulával rendelkeznek mint savas társaik. Speciális összetételük rendszerint habképző és felületaktív anyagokat tartalmaz, melyek segítségével hatékonyan oldják és távolítják el a szennyeződéseket. A felületaktív anyagok a feloldásban, a habképző anyagok a biztonságos eltávolításban játszanak fontos szerepet.
Ebben a kategóriában találunk a fényezésen is használható, többfunkciós szereket is. Ezek nem csak a felniken, de a fényezésen is biztonságosan használhatóak.
Mitől működnek ilyen jól?
Ugyanazon vegyület felelős a hatékonyságért, ami a szagot és a “vérző kerék” látványt is adja: nátrium-tio-glikolát vagy ammónium-tio-glikolát.
A “vérző kerék” effektus egy kémiai reakció következménye. Amikor a fenti vegyületek egyike reakcióba lép a vas részecskékkel, lila színű vas-tio-glikolát képződik. Ez a lila szín jelzi, hogy a tisztítószer hatékonyan működik és a szennyeződéseket fellazítja. Bár ezek az anyagok jellemzően nem gyorsítják a rozsdásodást, mégis érdemes alaposan leöblíteni a kezelt felületeket, pláne ha a fékekre is jutott a szerből (ami elkerülhetetlen).
A tisztítás helyes folyamata
A fentiek alapján fontos, hogy megfelelő lépéseket tegyünk a kerekek állapotának megőrzése érdekében. Ehhez szükségünk lesz:
- vödörre,
- felnitisztító kefére (vagy mikroszálas kesztyűre),
- pH semleges felnitisztítóra,
- autósamponra.
Előmosás
Főként a fényezett kerekeknél fontos lépés. A könnyen mozdítható szennyeződések javát eltávolíthatjuk ezzel a lépéssel, biztonságosabbá téve az érintéses tisztítást. Ez a lépés legfeljebb az érintéses tisztítás nélküli hatékonyságot befolyásolja, mivel száraz felületen a gélszerű anyagok jobban meg tudnak tapadni.
A felnitisztító felvietele
A nagyobb szennyeződések eltávolítása után a felnitisztító használata következik. A választott termék használati utasításait mindig pontosan tartsuk be! Ne hagyjuk túl sokáig a kerekeken, ne hagyjuk megszáradni.
Samponos mosás
Miután a felnitisztító kifejtette hatását, mossuk át a kerekeket samponos kefével vagy kesztyűvel. Ez a lépés biztosítja, hogy a kerekek abszolút tiszták legyenek, eltávolítja a tisztítószer maradványait a kisebb résekből és a nehezen hozzáférhető helyekről is.
Öblítés
Természetesen a felvitt tisztítószereket alaposan le kell öblítenünk. A magasnyomású mosó használata a legjobb, segítségével alaposan eltávolíthatjuk a mosószer maradványait.